ks. kan. Jan Ołdakowskiego emerytowany proboszcz z Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Słuczu

wpis w: Znani i zasluzeni | 0

ks. kan. Jan Ołdakowski

emerytowany proboszcz z Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Słuczu

 

(info za Wspolczesna.pl Grajewo)

Pół wieku kapłaństwa księdza Jana Ołdakowskiego

Ksiądz Jan Ołdakowski (w 2012 roku) obchodził jubileusz 50-lecia pełnienia posługi kapłańskiej. Z tej okazji w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Słuczu odbyła się msza dziękczynna.

– Ks. Ołdakowski jest bardzo dobrym człowiekiem, a księdzem jest z powołania – wspomina byłego proboszcza pani Czesława ze Słucza. – Zawsze na pierwszym miejscu stawiał ludzi. Nigdy nadmiernie nie namawiał do płacenia na kościół. Cieszył się z tego, co ludzie dają sami i za to remontował kościół w Słuczu. A gdy ks. Ołdakowski spowiadał, to przed konfesjonałem zawsze była bardzo długa kolejka. On szanował ludzi, a ludzie jego.

Ksiądz Jan Ołdakowski proboszczem parafii w Słuczu był przez prawie 27 lat. Od siedmiu lat jest na emeryturze. Obecnie mieszka w Łomży.

(info o parafi za parafialna strona internetowa:)

Parafia Narodzenia
Najświętszej Maryi Panny
Słucz 57
19-213 Radziłów
    

Historia parafii

Około 1417 r. Sądek z powiatu przasnyskiego otrzymał od Księcia Janusza I 40 włók na obu brzegach rzeki Słucz. Sądek ze Słucza należał do bogatych i przedsiębiorczych rycerzy. Zajmował się miedzy innymi handlem drzewem. Gdy w ziemi wiskiej w 1435 roku rozpoczął rządy Książe Władysław I przekazał 30 włók w Słuczu swojemu marszałkowi Świętosławowi Goliaszowi z Łęgu herbu Dołęga.

Z poparciem dziedzica Goliasza z Łęgu biskup płocki erygował w Słuczu w 1444 roku czwartą parafię w ziemi wiskiej. Przed końcem XVII wieku część Słucza wykupił i wydzierżawił podkanclerzy wielki koronny Stanisław Antoni Szczuka, który wystawił tu na początku XVIII wieku nowy, kolejny drewniany kościół. Stał on jeszcze w 1908 roku.

Obecny kościół pw. Narodzenia NMP wybudowano w latach 1908-1911 staraniem ks. Ignacego Nowakowskiego, o wymiarach długość 42 m, szerokość 18 m, wysokość do sklepienia 13 m. Jest murowany z cegły, nie tynkowany z zewnątrz, trójnawowy, halowy z czworoboczną wieżą od frontu. Wieża została zniszczona w 1944 roku i nigdy jej nie odbudowano. Prezbiterium i nawy boczne są zamknięte trójbocznie. Sklepienie jest kolebkowe z dodatkiem dekoracyjnych żeber. Nawy są wydzielone opilastrowanymi filarami ze służkami na narożach.

W kościele sa trzy ołtarze, główny murowany i boczne drewniane. W ołtarzu głównym znajduje się figura Matki Bożej. Po bokach ołtarza stoją figury św. Piotra i Pawła. Ołtarze boczne są pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej i bł. Papieża Jana Pawła II. Wyposażenie kościoła pochodzi z około 1910 roku, jest neogotyckie z elementami neoromańskimi. Ołtarz główny został konsekrowany 16.02.1960 r. przez Biskupa pomocniczego Aleksandra Mościckiego.

W latach 2006 – 2011 staraniem ks. Roberta Zielińskiego wymieniono w kościele instalację nagłośnieniową, elektryczną, wymieniono pokrycie dachu na blachę miedzianą i wewnątrz cały kościół odmalowano, poprawiając uszkodzone przez wilgoć tynki.

W 2012 roku zostały wykonane nowe drewniane ołtarze boczne oraz wymieniono główne drzwi kościoła.

PROBOSZCZOWIE, KTÓRZY PRACOWALI W PARAFII OD 1925 r.

Ks. Robert Zieliński – pracował w latach 2006 – 2011
Ks. kan. Jan Ołdakowski – pracował w latach 1980 – 2006
Ks. Kan. Dr Frumencjusz Sadowski – pracował w latach 1976 – 1980
śp. Ks. Roman Krajewski – pracował w latach 1950 -1976
śp. Ks. Marceli Bieńkowski – pracował w latach 1939 – 1950
śp. Ks. Józef Skomoroszko  – pracował w latach 1933 – 1939
śp. Ks. Antoni Moczydłowski – pracował w latach 1925 -1933

KS. ROBERT SULICH – PROBOSZCZ OBECNY od 2011 roku