ks. Franciszek Oldakowski (1907-2007) kanonik, proboszcz, budowniczy kosciola w Leopoldowie

wpis w: Znani i zasluzeni | 0

Ks. Kanonik Franciszek Ołdakowski
(ur.14 XI 1907 – zm. 14 XI 2007)

Urodził się 14 listopada 1907 r. w Kobylniku (powiat sokołowski). Ukończył klasyczne gimnazjum w Sokołowie Podlaskim, po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego w Janowie Podlaskim.
 
Święcenia kapłańskie przyjął w 1932 r. Pracę duszpasterską jako wikariusz prowadził kolejno w: Konstantynowie Podlaskim (par. Św. Elżbiety), Garwolinie (par. Przemienienia Pańskiego), Wilczyskach (par. Niepokalanego Poczęcia NMP), Adamowie (par. Podwyższenia Krzyża Świętego), Łomazach (par. Św. Apostoła Piotra i Pawła). W Leopoldowie i Rozpaczewie w parafii Wniebowzięcia NMP był rektorem filii duszpasterskich, zaś w Łomazach (par. Św. Apostoła Piotra i Pawła) i Leopoldowie (par. Wniebowzięcia NMP) był proboszczem. W tej ostatniej parafii w latach 1945 – 1984).
 
Za czasów kiedy był proboszczem w Leopoldowie wraz z siostrami Franciszkankami kierowanymi przez siostrę Helenę Drozdowską pobudowano nowy kościół.

Od 1982 r. do 2007 r. jako emeryt przebywał w Warszawie w tamtejszej parafii Matki Bożej Królowej Aniołów, opiekowała się nim jego bratanica Justyna Kępska.
 
Zmarł 14 listopada 2007 r. o godz. 20.05 w szpitalu bielańskim w warszawie w wieku 100 lat. Za trud włożony w czasie swojej duszpasterskiej posługi, po 72 latach pracy kapłańskiej ks. Franciszkowi przyznano godnośc Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiaty Janowskiej.

22 czerwca 2007 r. z okazji Jubileuszu tj. rocznicy święceń kapłańskich oraz zbliżającego się 100-lecia urodzin otrzymał z kancelarii papieskiej Benedykta XVI list z błogosławieństwem i podziękowaniem podpisany przez sekretarza stanu w Watykanie Tarcioso kardynała Bertone.

 

materialy uzupelniajace:

Kapelani oddziałów partyzanckich konspiracji akowskiej i narodowej byli włączeni do struktur terytorialnych podziemia, wykonywali pracę sztabową i służbę wywiadowczą, użyczali tez pomieszczeń kościelnych do nich nalezal rowniez:

Kapelan oddziałów partyzanckich konspiracji ks. FRANCISZEK OLDAKOWSKI w Leopoldowie

W przededniu rozpoczęcia działań bojowych przez oddziały Armii Krajowej na Lubelszczyźnie w ramach Akcji „Burza” w lipcu 1944 roku obsada duszpasterska od najwyższych do najniższych szczebli podziemnego Wojska Polskiego przedstawiała się bardzo dobrze. Przykładowo na rzecz Inspektoratu

Rejonowego „Puławy” pracowali następujący kapłani: Bolesław Trus, mjr Franciszek Mateńka ps. „Ordon” (od 1941 roku wikariusz w par. Żabianka i Dęblin), Edward Bieliński ps. „Bylina”, Jan Socha ps. „Skała”, dr Jan Kuchnicki (prob. par. Bobrowniki w latach 1938-1949),Franciszek Ołdakowski (od 1936 r. rektor kościoła filialnego w Leopoldowie),Władysław Zatyka (prob. par. Nowodwór w latach 1943– 1949), Marian Olszak, Aleksander Zalski ps. „Maciej” (prob. par. Sobieszyn – kapelan plac. Ułęż), Julian Roszkiewicz ps. „Nadzieja” (prob. par. Sobolew w latach 1927–1954 i kapelan plac. AK), Piotr Nieużyta, Jan Kowalski (prob. par. Kraczewice), Jerzy Ochalski ps. „Stach Wierucha” i Jan Nieróbca ps. „Lech”. Szybka ofensywa 1. Frontu Białoruskiego i 1. Frontu Ukraińskiego w kierunku Wisły spowodowała, że „Burza” na Lubelszczyźnie była dość krótkotrwała. Na przełomie lipca i sierpnia jednostki Armii Krajowej na Lubelszczyźnie, w podobny sposób jak ich odpowiedniki w Okręgach Wileńskim i Lwowskim, zostały rozbrojone przez oddziały Zarządu Wojsk NKWD ds. Ochrony Tyłów Frontów oraz armijne jednostki kontrwywiadu „Smiersz”…