Jerzy Oldakowski (ur.1883) wspolorganizator Zwiazku Strzeleckiego, prezdent Pinska

wpis w: Znani i zasluzeni | 0

JERZY OLDAKOWSKI (XIX/XX w.)

Jerzy Ołdakowski (ur. 1883 w guberni wołyńskiej, zm. ?) – polski samorządowiec, burmistrz Nowej Wilejki (1928–1934) i prezydent Pińska (1934–1939)

Ukończył szkołę realną w Równem, po czym podjął studia na Politechnice Lwowskiej. W Galicji związał się z PPS oraz Związkiem Walki Czynnej. Był delegatem ZWC do Kijowa, gdzie został ujęty przez carską Ochranę, osadzony w więzieniu oraz skazany wyrokiem sądu kijowskiego na zsyłkę syberyjską.

Zwolniony w 1917 pracował we Władywostoku w rosyjskim urzędzie repatriacyjnym. Do Polski powrócił na jesieni 1924, obejmując funkcję dyrektora biura kontroli zakładów przemysłowych Funduszu Pracy w Grodnie i Wilnie. Od 1928 pełnił obowiązki burmistrza Nowej Wilejki. Po wyborach samorządowych 1934 i ukonstytuowaniu się nowej Rady Miejskiej został wybrany prezydentem Pińska.

Był odznaczony Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości, Złotym Krzyżem Zasługi oraz znakiem oficerskim „Parasol”.

 

Grupa współorganizatorów Związku Strzeleckiego. Siedzą od lewej: Jerzy Ołdakowski, Mieczysław Ryś-Trojanowski, Władysław Belina-Prażmowski. Stoją od lewej: Julian Stachiewicz, Edward Rydz-Śmigły.