WIESCI SOKOLOWSKIE tygodnik regionalny
IV ZJAZD RODU OLDAKOWSKICH – Jadwiga Ostromecka
Historia
W sobote 15 maja w sali weselnej „Jurkowscy” w Kosowie Lackim na kolejnym zjezdzie spotkala sie rodzina Oldakowskich. Pierwszy zjazd odbyl sie w 2009 roku, nastepny w 2010, potem w 2011. Szczegolny byl Drugi Zjazd Rodzinny, ktory mial miejsce w Kosowie Lackim 10 kwietnia 2010 roku, czyli w dniu katastrofy niedaleko Smolenska. Uroczysta Msza Swieta jak i pozniejsze spotkanie przebiegalo w atmosferze tamtego tragicznego wydarzenia. Jego sladem jest okolicznosciowy wpis na stronie internetowej i zbiorowa fotografia uczestnikow katastrofy z haslem.
W tym roku na zjazd przybylo ponad 200 czlonkow rodu i gosci, najwiecej z Polski srodkowej i wschodniej. Inicjatorem spotkan jest Adam Oldakowski, od urodzenia mieszkaniec Warszawy, przedsiebiorca. Z Jagodnika w gminie Ceranow pochodzil jego dziadek Polikarp Oldakowski, ktory posiadal tu gospodarstwo rolne. W Jagodniku przyszedl na swiat ojciec pana Adama – Zygmunt. Istnieja tez dokumenty potwierdzajace, ze w XVIII wieku Oldakowscy herbu Rawicz zamieszkiwali we dworze w Rytelach Olechnych. W powiecie sokolowskim mieszka kilka rodzin o nazwisku Oldakowscy. Nic wiec dziwnego, ze tutaj spotkalo sie kilka galezi rodu. Poza tym to wlasnie sokolowski regionalista Dariusz Kosieradzki zainteresowal historia rodu ponad 10 lat temu pana Adama inicjatora rodzinnych zjazdow.
Tegoroczny zjazd zainaugurowala Msza Swieta w Sanktuarium w Miedznej. Miesce to wybrano nieprzypadkowo: otoz w Ksiedze Cudow sanktuarium znajduja sie az cztery wpisy, z minionych wiekow, potwierzajace cuda i laski doznane w Miedznej przez Oldakowskich. Msze Swieta odprawil ksiadz Krzysztof Oldakowski, uczestnik wszystkich rodzinnych zjazdow, jezuita, przez wiele lat redaktor naczelny Redakcji Programow Katolickich w Polskim Radiu, pozniej rowniez Redakcji Programow Katolickich w Telewizji Polskiej. Obecnie pelni on miedzy innymi funkcje rektora Jezuickiego Kolegium Teologicznego „Bobolanum”.
W programie spotkania w Kosowie, poza rodzinnym biesiadowaniem znalazla sie prezentacja strony internetowej Oldakowscy.pl, informacje sokolowskiego regionalisty Dariusza Kosieradzkiego o jego poszukiwaniach zwiazanych z historia rodu, przedstawienie gosci specjalnych zjazdu czyli znanych w Polsce i poza nia czlonkow rodu. Wystapili tez artysci Teatru Operowego ze Lwowa i cztery pary z zespolu folklorystycznego „Promni” z SGGW-u.
To piekne rodzinne spotkanie na pewno na dlugo pozostanie w pamieci uczestnikow, ktorzy juz mysla o nastepnym zjezdzie, a w miedzyczasie beda dalej wzbogacac domowe drzewa gelealogiczne, szperac w archiwach, budowac i odnawiac wiezy rodzinne.
Wsrod uczestnikow zjazdu bylo wiele osob znanych ze swoich roznorodnych osiagniec i sprawowanych funkcji. Po raz pierwszy przybyl Jan Oldakowski, polski polityk, posel na Sejm V i VI kadencji, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, „Czlowiek Roku 2004 Zycia Warszawy”, laureat wielu nagrod i odznaczen. Inni wielcy z rodu to drugi Adam Oldakowski (ur.1955 r. w Gizycku), polski polityk, inzynier rolnik, dzialacz zwiazkowy, posel na Sejm IV i V kadencji. Szczepan Oldakowski – Starosta Suwalski, nastepnie Miroslawa Oldakowska – Kufel profesor KUL, kierownik Katedry Literatury Wspolczesnej. Ojciec pani Miroslawy, mieszkaniec okolic Zambrowa, czlonek Armii Krajowej, po II wojnie swiatowej w obawie przed represjami komunistycznymi musial uciekac i zamieszkal na Slasku. W pozodze wojny zniszczeniu uleglo domowe archiwum tej rodziny. Uczestnikiem zjazdu byl rowniez Jaroslaw Kalinowski, dzialacz PSL-u, europosel, skoligacony z rodem Oldakowskich. Nie zabraklo mieszkancow naszego powiatu. Warto tez wspomniec o niezyjacych przedstawicielach rodu: ks. kanoniku Franciszku Oldakowskim, urodzonym w Kobylniku, parafii Ceranow, zmarlym w 2007 roku kapelanie oddzialow partyzanckich AK, Marku Oldakowskim (1936-2012) pisarzu, publicyscie i dziennikarzu, specjalizujacym sie w problematyce spolecznej i sportowej, ktory pracowal m.in. dla tygodnikow Pilka nozna i Przeglad Sportowy, autora powiesci i ksiazek reporterskich. Mariusza Adama Oldakowskiego (1920-2005) oficera Polskiej Marynarki Wojennej, uczestnika II wojny swiatowej, dzialacza emigracyjnego, ostatniego redaktora naczelnego pisma Stowarzyszenia Marynarki Wojennej „Nasze Sygnaly”, ktory zmarl w londynie jako ostatni czlonek zalogi ORP „Orzel”. Lista nietuzinkowych Oldakowskich jest dluga.
Jak mowili czlonkowie rodu, zjazd daje mozliwosc spotkania sie z krewnymi lub poznania sie, pozwala na chwile zadumy nad blizszymi i dalszymi przodkami: „Dla kazdego kto szanuje przeszlosc interesujace jest, kim byli i jak zyli ci ktorych nazwiska nosimy, co im zawdzieczymy, skad przybyli i jak sie zapisali na kartach historii. Poznalismy nieznane dzieje naszej rodziny. Chcemy oczywiscie dalej poszerzac te wiedze. Znajomosc wlasnej przeszlosci, stanowi wielka wartosc, poniewaz dzieki niej my takze wiemy lepiej, kim jestesmy, Wykorzystujemy Internet, aby odzyskac nasza przeszlosc oraz budowac wspolnote rodzinna. Odnawiamy tez kontakty z ziemia naszy przodkow.”
Wedlug informacji zebranych przez Dariusza Kosieradzkiego i Adama Oldakowskiego, a dotyczacych dziejow jednej z galezi rodu, tej z naszego powiatu. Ich przodkiem byl Feliks Oldakowski, kowal z Nagoszewa, parafii Brok nad Bugiem, ktory urodzil sie w 1825 roku. Wedlug tradycji rodzinnej Feliks Oldakowski uczestnik Powstania Styczniowego, by uniknac carskich represji opuscil tamta okolice i przeniosl sie za Bug w okolice Kosowa Lackiego i Ceranowa gdzie zakupil ziemie w dawnym majatku Oldakowskich herbu Rawicz i osiadl wraz z zona Eleonora ze Swieckich na gospodarstwie rolnym w Kobylniku/Jagodniku. Warto nadmienic, ze w tymze powstaniu walczyl takze inny znany z kart historii przedstawiciel rodu Oldakowskich – Franciszek (ur.1846 w Oldakach Polonii, pochowany w Ostrowi Mazowieckiej).
Tu w Rytelach urodzili sie synowie Feliksa i Eleonory – Jozef i Franciszek, ktorzy wraz z dwoma urodzonymi jeszcze w parafii Brok meskimi potomkami dali poczatek czterem galeziom rodzinnym Oldakowskich w powiecie Sokolow Podlaski. Pierwsza linie prowadzil Andrzej, druga – Jan, zamieszkali w Jagodniku. Linie rodzinna na Tosiach, parafii Kosow Lacki – Jozef. Czwarta galaz tej rodziny reprezentowal Franciszek zamieszkaly w Paderewku, parafii Zambrow, jego nastepcy do dzis zamieszkuja okolice Paderewka.
Oldakowscy maja swoja bardzo ciekawa strone internetowa, na ktora jej tworcy zapraszaja czytelnikow Wiesci Sokolowskich.
„IV zjazd rodu Ołdakowskich” artykul wraz z fotkami zamieszczony na stronie www.wiescisokolowskie.pl w zakladce „Wiesci polecaja” (21 czerwca 2013)