Irena Rawicz-Oldakowska Yost żona amerykanskiego ambasadora i dyplomaty Charlsa Yosta (1915-2006); corka Kazimierza Oldakowskiego (1878-1940) przedwojennego dyrektora polskiej fabryki broni w Radomi.

wpis w: Uncategorised | 0

Irena Rawicz-Oldakowska Yost żona amerykanskiego ambasadora i dyplomaty Charlsa Yosta (1915-2006); corka Kazimierza Oldakowskiego (1878-1940) przedwojennego dyrektora polskiej fabryki broni w Radomi.

urodzila sie 14 lutego 1915 roku w Polsce, zamrla 25 marca 2006 roku. Slub z dyplomata Charlsem Yostem, ktory zakochal sie w niej do szalenstwa podczas sluzbowego pobytu w Warszawie mial miejsce w Polsce, w stolicy, w tamtejszej Katedrze Warszawskiej w 1934 roku. Mieszkali na stale w USA. Mieli troje dzieci, dwoch synow: Mikołaja i Kazimierza, oraz córke Felicity.

Charles Woodruff Yost (06 listopad 1907 – 21 maja 1981) amerykański dyplomata, ambasador, przedstawiciela do ONZ 1969/71.

Yost urodził się w Watertown, Nowy Jork, 6 listopada 1907 roku. Ukończeniu Uniwersytetu Princeton w 1928 roku. Zrobił studia podyplomowe w École des Hautes Etudes International w Paryżu. W ciągu następnego roku wyjechał do Genewy, Berlinie, ZSRR, Polski, Rumunii, Węgier, Jugosławii, Hiszpanii, i Wiednia.
Yost dołączył do amerykańskiej służby zagranicznej w 1930 roku za radą byłej Sekretarz Stanu Robert Lansing, i służył w Aleksandrii, w Egipcie jako konsul, a następnie w Polsce. W 1933 roku wyjechał na placowki zagraniczne, aby kontynuować karierę jako niezależny korespondent zagraniczny w Europie, a pisarz w Nowym Jorku.

Po ślubie z Ireną Rawicz-Oldakowska wrócił do Departamentu Stanu USA w 1935 roku, stając się szefem asystentem Wydziału Kontroli Broni i amunicji w 1936 roku. W 1941 r. przedstawiciel Departamentu Stanu w Komitecie Polityki Izby Gospodarczej Warfare. Yost został mianowany szefem asystentem specjalnego Programu w 1942 r., i został zastępca szefa Wydziału Activity Korelacja Zagranica w 1943 roku.

W lutym następnego roku został sekretarzem wykonawczym Komisji Polityki Departamentu Państwowego. Uczęszczał na konferencji w Dumbarton Oaks od sierpnia do października 1944 roku, kiedy pracował on rozdziałów VI i VII Karty Narodów Zjednoczonych. Potem służył w Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Międzynarodowej Organizacji w San Francisco w kwietniu 1945 r. jako doradca do Sekretarza Stanu Edward Stettiniusa. W lipcu tego roku był sekretarzem generalnym Konferencji Poczdamskiej.

W 1945 Yost został przywrócony do służby zagranicznej, a rok później pełnił funkcję doradcy politycznego amerykańskiego gen. Raymond Albert Wheeler w sztabie Pana Ludwika Mountbatten w Kandzie, Cejlonie. Następnie w Tajlandii podczas krótkich rzadow Ananda Mahidol. Pod koniec 1940 i 1950 roku w Czechosłowacji, Austrii (dwa razy) i Grecji.

W 1954 roku został mianowany ministrem do spraw Laosu, a on stał się pierwszym ambasadorem rok później. W 1957 r. był doradcą ministra w Paryżu. Pod koniec tego samego roku został mianowany ambasadorem w Syrii. Wkrótce po jego powołaniu, Syria i Egipt stworzył Zjednoczona i został poproszony, aby zamknąć swoją US ambasadę w Syrii. Yost został następnie wysłany jako ambasador do Maroka w 1958 roku.
W 1961 roku rozpoczął swoje pierwsze zadanie w ONZ jako zastępca ambasadora Adlai Stevenson. Po śmierci Stevensona w 1965 roku, Yost pozostał jako zastępca ambasadora Arthura Goldberg. Potem Yost został promowany do rangi ambasadora. Po 1966 roku, kontynuolwal swoją karierę jako pisarz, w Radzie Stosunków Zagranicznych, i jako nauczyciel, na Uniwersytecie Columbia.

W 1969 roku prezydent Richard Nixon mianuje Yosta stałym przedstawicielem USA w ONZ. Zrezygnował w 1971 roku i wrócił do pisania, w Brookings Institution i nauczania Uniwersytetu Georgetown School of Foreign Service.
Yost określone swoje poglądy w kolumnie konsorcjalnego gazety, pisze dla chrześcijańskiej Science Monitor i wydaje cztery książki. W 1973 roku został mianowany szefem Komitetu Narodowego na Stany Zjednoczone-Chiny, odwiedził Republikę Ludową w 1973 i 1977 roku.
Yost zmarł na raka w dniu 21 maja 1981 roku Georgetown University Hospital w Waszyngtonie
Jego prace znajdują się w Bibliotece Uniwersytetu Princeton.

Rodzina

Przodkowie Yosta, którzy zostali wypędzeni z niemieckiego Palatynatu przez wojska Ludwika XIV pod koniec XVII wieku, osiedlili się w Dolinie Mohawk River w stanie Nowy Jork. Inni byli pochodzenia szkocko – irlandzkiego i przybyli do tego kraju z emigracji, które miało miejsce około połowy XVIII wieku.
Przodek Yosta, Edward Howell, założony młyn wodny na Long Island w Nowym Jorku, a jego przodek Abraham Cooper założył Oxbow, Nowy Jork. Jego przodek, generał brygady Nicholas Herkimer, był „Revolutionary War Hero”.
Yosta ojciec Nicholas, prawnik, sędzia i prezes banku był żonaty z Gertruda, jej ojciec  byl sekretarzem stanu nazywal sie John Foster Dulles.

W 1934 roku, Yost ożenil sie z Irena Rawicz-Oldakowska slub mial miejsce w Polsce. Mieli dwóch synów, Mikołaja i Kazimierza, i córke Felicity.
Felicyty Oldakowska-Yost niedawno odwiedzila Polske, odwiedzajac przy okazji Warszawe i  Radom, o czym jest w odrebnym artykule.

zrodlo: internet „encyklopedie notki bigraficzne”