Drzewo genealogiczne potomków Feliksa Ołdakowskiego i zestawienie nowo ustalonych przodków

Powiększ

Rysunek drzewa genealogicznego został wykonany na płótnie w oryginale o wymiarach: 4 m. szerokości i 2m. wysokości. Rysunek wykonany 2009 roku na pierwszy zjazd rodzinny, przez: Adama Ołdakowskiego oraz Jolantę i Krzysztofa Waleńdzików

 W poszukiwaniu korzeni Oldakowskich 2003 – 2013

 Cala historia poszukiwan przodkow rodziny Oldakowskich zaczela sie w 2003 roku. Wowczas to, pod koniec zimy opublikowalem w Gazecie Sokolowskiej lokalnym dwutygodniku wychodzacym na terenie miasta i powiatu Sokolow Podlaski arytkul w cyklu Skarbiec Ziemi Sokolowskiej pt. „Zima nad Bugiem tez jest uroczo – Rytele Mala Ojczyzna” Traf chcial, ze czasopismo wpadlo przypadkiem w rece pana Adama Oldakowskiego z Warszawy, ktory byc moze nie zainteresowalby sie jego zawartoscia, gdyby nie wzmianka o zamieszkalej w XVIII w. w Rytelach, dokladniej zas w Jagodniku/Kobylnku rodzinie Oldakowskich. Pan Adam dostal wczesniej od ksiedza Franciszka Oldakowskiego stary notatnik – pamietnik pochodzacy z polowy XVIII w. gdzie jego autor podstoli Aleksander Chadzynski wspominal w zapiskach czlonkow tej rodziny Oldakowskich zamieszkalych w tymze stuleciu we dworze, Rytelach Olechnach – Jagodniku. Zas z Jagodnika pochodzil jego dziadek Polikarp Oldakowski, ktory posiadal tu w czasach II wojny swiatowej gospodarstwo rolne i gdzie przyszedl na swiat ojciec pana Adama – Zygmunt. Tak skrzyzowaly sie zupelnie niechcacy nasze drogi, czyli moje i Adama Oldakowskiego.
Z jego inicjatywy spotkalismy sie i na jego wyrazna prosbe rozpoczelismy wspolnie badania dotyczace przeszlosci jego rodziny, jej korzeni i kolejnych pokolen przodkow. Na wstepie wydawalo sie to zadanie niezbyt skomplikowane, bo znalismy i okolice skad pochodzil dziadek i parafie, gdzie mogly sie przechowac dokumenty i metrykalia z ktorych mozna bylo dowiedziec sie tych wszystkich rzeczy, ktore osnuwala jak do tej pory mgla zapomnienia.
W tym celu skontaktowalem sie najpierw telefonicznie z owczesnym proboszczem ceranowskim ksiedzem Terleckim, niestety okazalo sie, ze ow wyjezdza na urlop, bo byly to wakacje, ale jak wroci mozemy sie spotkac w tej sprawie. Do spotkania doszlo w pozniejszym terminie, ale sprawa swobodnego udostepnienia archiwum parafialnego w Ceranowie na potrzeby badan rodzinnych przedstawiala sie juz znacznie gorzej. Proboszcz nie widzial problemow, ale trzeba to bylo rzecz jasna robic, kiedy on mial na to czas, no i dojezdzac ponad 30 km dziennie do Ceranowa z Sokolowa. Okazalo sie, ze bylo warto, gdyz archiwalia parafialne siegaly nawet przelomu XVII/XVIII wieku. Podjelem sie tego, kiedy pan Adam Oldakowski oswiadczyl, ze pokryje koszty i wydatki zwiazane z tym przedsiewzieciem. Tak sie zaczela nasza przygoda w odkrywanie korzeni Oldakowskich, ktora trwa az do dnia dzisiejszego i przyniosla nieoczekiwane owoce, o ktorych bedzie dalej.
Zabralem sie do tego metodycznie i wynotowalem sobie wszytko co bylo zwiazane z Oldakowskimi w tejze prafii w Ceranowie, zanim przystapilem do badania powiazan przodkow pana Adama z tymi, ktorych odnotowano w tamtejszych metrykaliach, ksiegach slubow i zgonow. Mimo, ze Oldakowscy pojawiaja sie juz w najstarszych dokumentach z XVIII wieku, to jesli o chodzi o bezposrednich przodkow pana Adama Oldakowskiego z Warszawy udalo sie niestety zejsc jedynie,  do polowy dziewietnastego stulecia, potem slad nagle urywal sie. Jednak szczegolowa analiza zebranego dotychczas materialu pozwolila na podjecie dalszych badan, ale juz w sasiedniej parafii tj. w archiwach kosciola katolickiego w Broku nad Bugiem.
W ramach podziekowania za umozliwienie poszukiwan na terenie Ceranowa dla proboszcza Terleckiego a z pozytkiem dla czytelnikow powstal specjalnie, ciekawy artykul o historii kosciola ceranowskiego i zabiegach proboszcza by ten zabytek znow blyszczal jak dawniej, akurat zakonczyl sie generalny remont swiatyni i naprawde prezentowala sie ona znakomicie, co bylo niekwestionowana zasluga zabiegow ksiedza Terleckiego. Tekst ukazal sie w jednym z jesiennych numerow wspomnianej juz wczesniej Gazety Sokolowskiej.
Potem nastapil etap poszukiwan w Broku, gdzie prowadzily slady rodzinne, tam archiwum udostepnial mi proboszcz Skarzynski, mam nadzieje, ze nie przekrecilem nazwiska tego zacnego czlowieka. Tam udalo sie uchwycic etap zycia Oldakowskich, ktorzy przez kika lat zamieszkiwali w miejscowosci Nagoszewo. Ale dalsze wertowanie tamtejszych dokumentow znow nie przynioslo oczekiwanych rezultatow. Nie bylo bowiem tam juz niec wiecej na interesujacy nas temat.
Poczatkowo nie zrazalismy sie z panem Adamem niepowodzeniami w kolejnych poszukiwaniach. Postanawilismy skorzystac z archiwow Diecezji w Lomzy, bo jak sadzilismy obaj byc moze tu uda sie natrafic na jakis slad. Niestety wysilek okazal sie daremny z dwoch powodow, a mianowicie Biskupstwo Lomzynskie bylo stosunkowo mlode, powstalo pozno, a po drugie zgromadzone tu materialy, ktore nas interesowaly rzadko siegaly glebiej jak w wiek dziwetnasty. Po dwoch wizytach w archiwum zdalismy sobie sprawe, ze szukamy w stogu siana i tylko cud moze doprowadzic nas do nowych odkryc jesli dalej bedziemy przedrzachiwac tutejsze dokumenty. Nalezalo jak podpowiadal kustosz wrocic na etap poszukiwan parafialnych i probowac szczescia w okolicznych kosciolach wokol  – na polnoc od Ceranowa i w poblizu Broku. Po konsultacjach z panem Adamem Oldakowskim a glownie z powodu braku czasu, ktory wtedy mialem do dyspozycji postanowilismy zawiesic poszukiwania i kiedy nadazy sie sposobna okazja znow do nich powrocic.
 
REZULTATY BADAN  Z 2003 ROKU
Podjete w 2003 roku badania genealogiczne odnoszace sie do Oldakowskich przyniosly nastepujace rezultaty: Gałąź Feliksa Ołdakowskiego potomkow Feliksa w Rytelach, jak ja wtedy umownie nazwalismy zostala odnotowana w okolicy Ceranowa w tamtejszych dokumentach dopiero od połowy lat 60.XIX w. a jej początek w Jagodniku – Kobylniku, kolonii Rytelskiej dał Feliks Ołdakowski kowal z Nagoszewa. Nie znamy stopnia pokrewieństwa pomiędzy obiema rodzinami Ołdakowskich, czyli dawnych właścicieli Ryteli w XVIII w. i późniejszych posiadaczy ich części, tj. Feliksa Oldakowskiego. Na pewno była ona duza,  ale trzeba przyznac, ze  nikt w okolicy nie kwestionował przynależności nowych Ołdakowskich w regionie do tego samego rodu co wcześniejsi właściciele Ryteli – Ołdakowscy herbu Rawicz.
 
Zapewne ta gałąź Ołdakowskich reprezentowana przez Feliksa Ołdakowskiego i jego potomków należała do warstwy szlachty zaściankowej, której niektórzy przedstawiciele poszli za chlebem z gniazda na zawód tzw. „szlachcic na zawodzie” rzecz niemal nagminna dotycząca szerokiej rzeszy zubożałych szlachciców na Podlasiu i Mazowszu i sięgająca przynajmniej osiemnastego wieku. Potwierdza to m.in. fakt, że Feliks pomimo mistrzostwa w zawodzie kowalskim należał do ludzi niepiśmiennych.
Feliks Ołdakowski zanim przybył i osiadł w Rytelach był kowalem w Nagoszewie należącym do parafii w Broku nad Bugiem w powiecie ostrowskim. Urodził się około 1825 r., następnie pojął za żonę Eleonorę ze Święckich. W Nagoszewie prowadził warsztat kowalski i należał do specjalistów w swojej dziedzinie. W Nagoszewie przyszło na świat pierwszych czworo dzieci Feliksa i Eleonory, z czego przeżyło dwóch synów: Andrzej (ur. 1858) i Jan (ur. 1863).
 
W tradycji rodzinnej Ołdakowskich zachowało się wiele przekazów ustnych mówiących o udziale Feliksa Ołdakowskiego w Powstaniu Styczniowym. Zresztą sam zawód kowala jaki w tym regionie wykonywał Feliks już był dla rebeliantów wręcz bezcenny i to nie tylko z powodu słynnego przekuwania kos na sztorc dla powstańczej piechoty – kosynierów.
W marcu 1863 r. siły powstańcze starły się z armią carską właśnie pod Nagoszewem o czym pisze w jednej ze swoich publikacji Mieczysław Bartniczak w „Rocznikach Mazowieckich” wzmiankując nawet jednego z przedstawicieli rodziny Ołdakowskich – Franciszka pochodzącego z terenu powiatu ostrowskiego. „Franciszek Ołdakowski (ur. 1846 r., zm. 8 XII 1935 r.), syn Pawła i Balbiny. Aktywny łącznik ostrowskiej partii powstańczej. Urodził się w Ołdakach Poloni, powiecie ostrowskim. Po zdobyciu zawodu szewca osiadł w Ostrowi Mazowieckiej. Kontaktował się z Karolem Fryzem i księdzem Florianem Jastrzębskim. Walczył pod Stokiem w oddziale Mystkowskiego. Zmarł w Ostrowi Mazowieckiej i tu został pochowany na cmentarzu parafialnym”.
 
Według przekazów rodzinnych po upadku powstania styczniowego Feliks jako jego uczestnik zmuszony był się wraz z rodziną ukrywac przed carską policją. Być może ten fakt skłonił ostatecznie przedsiębiorczego i odważnego kowala z Nagoszewa do ostatecznej decyzji o opuszczeniu tej okolicy. Za zaoszczędzone pieniądze najprawdopodobniej Feliks Ołdakowskich kupił pomiędzy 1864-1866 rokiem ziemię w dawnym majątku Ołdakowskich w Rytelach Olechnach na tzw. koloniach, gdzie później nie przestając wykonywac zawodu kowala prowadził wraz z żoną Eleonorą ze Święckich i synami gospodarstwo rolne.
 
Tu, w Rytelach, w parafii Ceranów przyszły na świat kolejne dzieci Feliksa, czyli dwóch następnych synów: Józef urodzony w 1867 r. i Franciszek urodzony w 1869 r.
Trzeba podkreślic fakt, że to właśnie zasługą Feliksa było ponowne dźwignięcie na solidne podstawy materialne tej gałęzi rodowej Ołdakowskich, która jeszcze w wieku osiemnastym znacznie zubożała. Dzięki zabiegom niepiśmiennego przecież kowala, jego energii i bystremu spojrzeniu w przyszłośc, jego dzieci otrzymały wykształcenie i wsparcie w chwili gdy się usamodzielniły.
Czterech synów Feliksa Ołdakowskiego i Eleonory ze Święckich, dwóch urodzonych jeszcze w Nagoszewie i dwóch już w Rytelach dało początek czterem gałęziom rodzinnym Ołdakowskich w regionie – północnym powiatu Sokołów Podlaski.
 
Pierwszą linię prowadził dalej – Andrzej Ołdakowski ur. 28 listopada 1858 r. w Nagoszewie parafia Brok, zm. 9 stycznia 1931 r., żonaty z Bronisławą z Rytelów (zm. 2 XII 1934 r.). Zamieszkali w Kobylniku.
Drugą linię zaś – Jan Ołdakowski ur. 8 listopada 1863 r. w Nagoszewie parafia Brok, zm. 7 marca 1936 r., żonaty z Michaliną Maleszewską (zm. 5 VII 1943 r.) Zamieszkali w Kobylniku.
Linię rodzinną na Tosiach – Józef Ołdakowski ur. 1867 r. w Rytelach Olechnach parafii Ceranów, zm. 1953 r. parafia Kosów Lacki, zamieszkały Tosie.
Czwartą gałąź tej rodziny reprezentował zaś w Paderewku – Franciszek Ołdakowski ur. 1869 r. Rytele Olechny, zm. 1961 r. parafia Zembrów, zamieszkały Paderewek.
Tak to wtedy w 2003 roku wszystko wygladalo, ale pan Adam Oldakowski nie dawal za wygrana i postanowil, ze do sprawy jeszcze powrocimy i tak narodzil sie kolejny pomysl, a raczej ich seria. A wiec po pierwsze zintegrowac rodzine i wspolczsnych przedstawicieli rodziny Oldakowskich a po drugie odkryc przed nimi zapomniana historie rodu Oldakowskich. Temu celowi mial sluzyc pierwszy zjazd rodzinny i publikacja poswiecona dotychczas odkrytym dziejom tej rodziny. Musialo jednak jak to mowia uplynac troche wody w Wisle zanim do tego doszlo.
 
KSIAZKA O OLDAKOWSKICH I DALSZE BADANIA NAD HISTORIA RODZINY 2009 – 2013
Na wiosne 2009 roku tuz przed pierwszym Zjazdem Rodu Oldakowskich pan Adam Oldakowski ziscil pomysl napisania na to spotkanie rodzinne, specjalnej, okolicznosciowej broszury, wykladajac na ten cel potrzebne fundusze. Pracowalem wowczas w tygodniku regionalnym Zycie Sokolowa, ale wyrazilem zywe zaiteresowanie tematem i chec wspoluczestnictwa. Zabralismy sie obaj ostro do pracy tak, ze w przeciagu zaledwie dwoch miesiecy projekt byl juz gotowy w wersji elektronicznej, a nastepnie zostal opracowany i wydany przez drukarnie Empix w Sokolowie Podlaskim w kilkuset egzemplarzach Ksiazka ukazala sie i rychlo jej caly naklad zostal wyczerpany, kiedy jej zainteresowanie w kregach rodzinnych osiagnelo po tym pierwszym zjezdzie apogeum.
W 2011 roku pan Adam probowal sie skontaktowac ze mna chcac zaprosic mnie na kolejny Zjazd Rodzinny, ale przebywalem wtedy kilka miesiecy za granica i niestety mimo ogromnych checi nie moglem wziazc w tym spotkaniu udzialu, a nie wiedzialem ze pan Adam Oldakowski z Warszawy planowal juz kolejny etap poszukiwan, ale jak to mowia co sie odwlecze to nie uciecie, tak sie i stalo… Dopiero kolejny rok 2012 przyniosl w tej sprawie zasadniczy przelom.
W czerwcu, lipcu, sierpniu i na poczatku wrzesnia 2012 roku rozpoczelismy poszukiwania na bardzo szeroka skale zwazywszy na skromne srodki jakie byly wstepnie na ten cel przeznaczone. Najwieksze koszty przysparzalo oczywiscie poruszanie sie autem na duzym terenie, ktorym objete zostaly okolice znajdujace sie glownie pomiedzy Lomza, Pultuskiem, Ostrowia Mazowiecka i Czyzewem. W ten sposob objeto badaniami olbrzymi obszar pogranicza Mazowiecko – Podlaskiego, a w krag zainteresowan weszlo oprocz dotychczasowych parafii w Ceranowie, Broku, Malkini, Zuzeli i Nurze takze inne jak: Czyzew, Andrzejewo, Zareby Koscielne, Rosochate, Ostrow Mazowiecka, Szumowo, Zambrow, Jablonka, Kolaki, a takze posrednio: Puchaly, Trzcianne, Kulesze, Dabrowka, Jablon i Sokoly. Strzalem w dziesiatke okazala sie kwarenda archiwum w Ostrowi Mazowieckiej i w Andrzejewie, oraz kontakt z Archiwum Diecezjalnym w Plocku. Pozwolilo to cofnac sie w poszukiwaniach az o 350 lat wstecz do drugiej polowy XVII wieku.
Na jednym z tych letnich spotkan w Warszawie, gdzie na biezaco rozmawialismy z panem Adamem Oldakowskim i ksiedzem Krzysztofem Oldakowskim na temat wynikow poszukiwan genealogicznych  powstal pomysl zamieszczenia w internecie strony poswieconej dziejom rodu Oldakowskich w celu publikacji na biezaco nowych odkryc i dzielenia sie swoja wiedza z innymi czlonkami rodziny jak i tymi pochodzacymi korzeniami z szerzej rozumianego rodu Oldakowskich, jak tez w celu zainteresowania innych ta tematyka.
 
PRZODKOWIE FELIKSA OLDAKOWSKIEGO
W wyniku podjetych latem 2012 roku badan genealogicznych udalo sie ustalic przodkow dla galezi rodzinnej Oldakowskich pochodzacych od wyzej wzmiankowanego FELIKSA OLDAKOWSKIEGO, jak tez ustalic jego braci rodzonych w osobach Jozefa i Wiktora Oldakowskich, ktorych ojcem byl Jan Oldakowski, syn Wojciecha Oldakowskiego pochodzacego z terenow parafii katolickiej w Ostrow Mazowiecka. Co pozwolilo na zidentyfikowanie i odnalezienie kolejnych przodkow i znaczne rozszerzenie podstawowych wiadomosci o nich. Na chwile obecna wyglada to w sposob nastepujacy:
FELIKS OLDAKOWSKI – syn Jana Oldakowskiego i Franciszki Zawistowskiej, wnuk Wojciecha i Kunegundy. Urodzil sie w 1825 roku. Ozenil sie z Eleonora Swiecka, corka Stanislawa Swieckiego i Marianny Dabrowskiej. Slub odbyl sie w kosciele parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej w 1846 roku. Pierwszych dwoje dzieci tez zostalo ochrzczonych w parafii Ostrow Mazowicka – byli to: Pawel (ur.1850, zm.1851) i Balbina (ur.1852). Potem nastepuje przerwa w informacjach o rodzinie Feliksa i Eleonory, brak dotyczy okresu 1853-1856. W tym czasie przeprowadzaja sie oni na teren parafii katolickiej nalezacej do Broku, konkretnie Feliks Oldakowski obejmuje posade kowala w Nagoszewie.
W metrykach parafii Brok nad Bugiem, ktorej administracyjnie podporzadkowana byla miejscowosc Nagoszewo odnajdujemy odnotowane kolejne dzieci Feliksa i Eleonory Oldakowskich. Tu przyszli na swiat: JAN – urodzony w 1857 roku, zmarly dzieckiem, ANDRZEJ – urodzony 1858 roku, zmarly 1931, ANNA – urodzona 1861 roku, nastepny o tym imieniu JAN – urodzony 1863 roku, zmarly 1936. Potem Feliks i Eleonora przenosza sie  za Bug, na teren parafii katolickiej w Ceranowie, gdzie nabywaja gospodarstwo rolne w okolicach Ryteli tj. Kobylnik – Jagodnik (lata 1865/1966, czyli tuz po upadku Powstania Styczniowego, nic blizeszego nie wiemy co sklonilo Feliksa do opuszeczenia Nagoszewa, ale w tradycji rodzinnej wazne miejsce zajmuja opowiesci o udziale jej czlonkow w tym zrywie niepodleglosciowym).
Jak wiemy juz z wczesniejszych badan w kosciele parafialnym w Ceranowie ochrzczono i zapisano w metrykach dwoch synow Feliksa i Eleonory tj. JOZEF – urodzony 1867, zmarly 1953 i FRANCISZEK – urodzony 1869, zmarly 1961.
Wnukiem Feliksa Oldakowskiego i Eleonory Swieckiej, a synem Jana Oldakowskiego i Michaliny Maliszewskiej byl urodzony w 1903 roku w Kobylniku POLIKARP OLDAKOWSKI.
JAN OLDAKOWSKI – syn Wojciecha i Kunegundy Oldakowskich. Urodzony w 1786 roku, zonaty z Franciszka Zawistowska urodzona w 1788 roku. Z tego zwiazku ksiegi chrztu w parafii katolickiej w Ostrowi Mazowieckiej odnotowuja piecioro dzieci: JOZEF – urodzony 1818 rok, WIKTOR – urodzony w 1821 roku, FELIKS –  urodzony w 1825 roku, KATARZYNA  – urodzona w 1827 roku i MARIANNA  – urodzona w 1815 roku. Przy urodzeniach kolejnych dzieci znajduja sie adnotacje, ze przyszly one na swiat w miejscowosci Guty Bujny. Jan Oldakowski zmarl 9 marca 1831 roku w Prosienicy, parafii Ostrow Mazowiecka, w trakcie trwania Powstania Listopadowego w wieku zaledwie 45 lat, co nasuwa przypuszczenie, aczkolwiek nie ma na to na razie potwierzenia w postaci zrodel archiwalnych, ze bral udzial w walkach i mogl umrzec w wyniku odniesionych ran w jednej z potyczek oddzialow polskich z wojskami carskimi.
KATARZYNA OLDAKOWSKA – corka Jana Oldakowskiego i Franciszki Zawistowskiej. Urodzila sie w 1827 roku w Gutach Bujnach, parafii Ostrow Mazowiecka.
MARIANNA OLDAKOWSKA – corka Jana Oldakowskiego i Franciszki Zawistowskiej. Urodzila sie w 1815 roku. Wyszla za maz za wdowca wawrzynca Radziszewskiego, slub mial miejsce w 1836 roku w kosciele parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej. Jej maz Wawrzyniec Radziszewski urodzil sie w 1807 roku w Ugniejewie, byl synem Wojciecha Radziszewskiego i Heleny Rzepeckiej. W chwili zawarcia malzenstwa z Marianna Oldakowska mial juz dwoje dzeici z pierwszego zwiazku. Co sie zas tyczy potomstwa spolodzonego z Marianna mieli oni jeszcze dwoch synow, o ktorych wiemy tj. ADAM i FRANCISZEK ANTONI Radziszewscy. Ich ojciec Wojciech Radziszewski zmarl w 1853 roku.
JOZEF OLDAKOWSKI – syn Jana Oldakowskiego i Franciszki Zawistowskiej. Urodzil sie w 1818 roku w Gutach Bujnach, parafii Ostrow Mazowiecka. Byl starszym bratem Feliksa i Wiktora.
WIKTOR OLDAKOWSKI – syn Jana Oldakowskiego i Franciszki Zawistowskiej. Urodzil sie w 1821 roku w Gutach Bujnach, parafii Ostrow Mazowiecka. Brat Feliksa i Jozefa.
WOJCIECH (Adalbert) OLDAKOWSKI – pierwotne informacje (ur. 2 pol. XVIII w.), zonaty z Kunegunda, z tego zwiazku wiemy o dwoch potomkach synu i corce. Byli to:
JAN Oldakowski (urodzonego w 1786 roku) syn Wojciecha i Kunegundy
Aniela Oldakowska (urodzona w 1799 roku) corka Wojciecha i Kunegundy; wyszla za maz za Kacpra Nienaltowskiego, syna Jana i Scholastyki Nienaltowskich. Kacper urodzil sie w 1791 roku.
W wyniku wczesniej zebranych informacji badawczych spisanych na podstawie wstepnej kwarendy archiwum parafialnego w Andrzejewie kolo Zambrowa i archiwum diecezjalnego w Plocku udalo sie ustalic, ze ten wlasnie Wojciech Oldakowski urodzil sie w ok. 1757 roku, a jego ojcem byl JOZEF OLDAKOWSKI (ur. 1727 r. par.Andrzejewo), dziadkiem JAN OLDAKOWSKI (ur. 1698 r. par. Andrzejewo), a pradziadkiem WOJCIECH OLDAKOWSKI (ur. 1668 r., par. Andrzejewo), czyli praktycznie przesunelismy sie w poszukiwaniach az do drugiej polowy XVII wieku i sprawa wydaje sie dalej rozwojowa i to zarowno jesli chodzi o poszukiwania jeszcze wczesniejszych przodkow jak i rozszerzenia wiadomosci o tych, tutaj wymienionych. Parafia Andrzejewo polozona pomiedzy Zambrowem a Czyzewem jest gniazdowa parafia katolicka dla miejscowosci Oldaki Polonia, skad wiedzie rod swoj jedna z podstawowych i pierwotnych galezi rycerskiego rodu Oldakowskich z polnocno – wschodniego Mazowsza.
—————————————
DRZEWO GENEALOGICZNE OLDAKOWSKICH 2 pol. XVII – 2 pol XIX w.
———————————-
Andrzej Ołdakowski syn Feliksa ur.1858 r. w Nagoszewie
Jan Ołdakowski syn Feliksa ur. 1863 r. w Nagoszewie
Józef Ołdakowski syn Feliksa ur. 1867 r. w Rytelach Olechnach
Franciszek Ołdakowski syn Feliksa ur. 1869 r. Rytele Olechny
————————–
Feliks Oldakowski syn Jana, ojciec Franciszka, Jozefa, Jana i Andrzeja (ur.1825) zona: Eleonora ze Swieckich
———————-
Jan Oldakowski syn Wojciecha, ojciec Feliksa (ur.1786) zona: Franciszka z Zawistowskich parafia Ostrow Mazowiecka
—————–
Wojciech Oldakowski syn Jozefa, ojciec Jana (ur.1757) zona: Kunegunda NN
————-
Jozef Oldakowski syn Jana, ojciec Wojciecha (ur.1727) parafia Andrzejewo
———-
Jan Oldakowski syn Wojciecha, ojciec Jozefa (ur.1698)
——-
Wojciech Oldakowski, ojciec Jana (ur.1668)
—–
 
material opracowal
Dariusz Kosieradzki