Adam Ołdakowski (ur.1956) Przedsiębiorca Założyciel i współautor strony www.Ołdakowscy.pl

wpis w: Znani i zasluzeni | 0

Przedsiębiorca – założyciel i współautor strony www.oldakowscy.pl
Adam Ołdakowski urodzony  25 czerwca 1956 r w Warszawie.

Wykształcenie  techniczne z zakresu Budowy Silników i Pojazdów Samochodowych ugruntowuje  jego póżniejsze zainteresowania Sektorem gospodarki związanej z motoryzacją.
Jednak pierwsze szlify w biznesie i zasad zarządzania uczy się w  rodzinnym  PREDSIĘBIORSTWIE PRZETWÓRSTWA MIĘSNEGO będącego  pod zarządem jego ojca Zygmunta Ołdakowskiego.

Pierwszy swój biznes `Stację Obsługi  Samochodów, rozpoczyna od  budowy  obiektów w których działalność  uruchamia  niespełna  3 miesiące przed wprowadzeniem Stanu Wojennego w 1981 .
Czas ten nie był dobrym okresem  na rozwijanie prywatnych firm .

okladkaDopiero 1986 r ze wspólnikiem tworzy firmę VITTON z zamiarem produkcji kaset magnetofonowych i Video SYSTEMU  VHS. Podejmuje RÓWNOREGLE  działalność  jako  Wydawnictwo  Muzyczne. Wprowadza na rynek  kilkadziesiąt tytułów muzycznych w kooperacji z największą  państwową Firmą i potentatem na polskim rynku  – POLSKIMI NAGRANIAMI. Pozycję tę uzyskuje dzięki temu że staje się głównym dostawcą kaset magnetofonowych, które okazały się świetnym jakościowo produktem, poszukiwanym na Polskim dynamicznie rozwijającym się rynku fonograficznym.

VITTON jako Zakład Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych. Zajmuje się również wytwarzaniem opakowań do kosmetyki kolorowej i  konfekcjonowaniem kosmetyków – szminek, cieni, pudrów  itd. Z czasem rusza   produkcja  własnych kosmetyków, z zastosowaniem komponentów importowanych z Francji i Wielkiej  Brytanii, ale już według własnych receptur. Produkcja na duzą skalę dystrybulowana jest przede wszystkim na eksport .

Montaz-okna9 1 1W 1990 Vitton  realizuje kosztem 5 mln dolarów budowę nowego zakładu produkcyjnego, I tak na Warszawskich Zawadach powstaje na 3 hektarowym terenie kompleks produkcyjny o łącznej powierzchni 5 tysięcy m2 , wyposażony w linię produkcyjną do produkcji okien z twardego P C V a  której  dostawcą była  Austryjacka  firma Greiner Uniplast GMBH.
Wyprzedzając polskie standardy uruchomiona zostaje produkcja profili okiennych oparta na nowatorskiej recepturze z zastosowaniem ekologicznych stabilizatorów Wapniowo –cynkowych z wyeliminowaniem dotychczas stosowanych ołowiowo –kadmowych.

w6Zdjęcie0672

VITTON produkuje swoje okna od początku do końca. Od badania mieszanek tworzyw PCV  na wejściu [w zakładzie funkcjonuje laboratorium] do dostarczania klientowi gotowego okna włącznie  z jego zamontowaniem. Okna eksportowane są również do wielu krajów Europy. Firma powiększa produkcję profili, tworząc na terenie kraju sieci kilkunastu zakładów odbierających  komponenty   do własnej produkcji.


Równolegle do rozwoju Vittonu Adam Ołdakowski dba również o stały rozwój grupy motoryzacyjnej. Koniec lat 80 –tych i początek 90 –tych przynosi uruchomienie nowych firm w tej branży. Grupa legitymuje się już trzema stacjami obsługi samochodów i dwoma salonami sprzedaży, jest powiązana umowami dilerskimi  z producentem Japońskich samochodów MAZDA. I legitymuje  się sprzedażą nowych samochodów w ilości  ok. 1000 szt rocznie.
Czas ten jest dla Adama Ołdakowskiego okresem częstej bytności w mediach. Jako zauważalny biznesmen jest  gościem na szpaltach różnych gazet. A ku wielkiemu swojemu niezadowoleniu  w rocznikach 19 92/93 r tygodnika Wprost na liście Stu.

w5
Sala balowa Zamku królewskiego w Warszawie Laureaci Biznesmen roku Zestaw z statuetkami i dyplomami (siedzią od lewej w pierwszym rzędzie): Marek Mikuśkiewicz, Zbigniew Mienczycki, Ewa Sochacki, Adam Ołdakowski, Andrzej Laskowski 

Jako menadżer zarządu Vittonu odbiera  z rąk ministra budownictwa pana Paszkowskiego Nagrodę i dyplom dla firmy Vitton za wprowadzenie na rynek najnowocześniejszego produktu branży budowlanej. Jest nagradzany przez wiele organizacji branżowych, biznesowych  oraz przez  wiele  innych takich jak np.  BCC
Od Polskiej Korporacji Biznesu na wielkiej gali  w  Zamku Królewskim za osobiste dokonania  odbiera  Statuetkę OSKARA BIZNESU.

LATA 1993-1994 przynoszą poważne zmiany.  Firma Vitton Okna łączy się w spółkę joint venture z firmą WERU AG znanym europejskim producentem okien. Zakład produkujący kosmetyki zostaje po części sprzedany ponieważ zmiany w Rosji powodują olbrzymie perturbacje handlowe. Adam Ołdakowski wycofuje kapitały również z Rosyjskich spółek.
saab
 
 
 
Rok 1993 jest wyjątkowy z uwagi na fakt że w tym roku Adam Ołdakowski rejestruje działalność nowej spółki motoryzacyjnej pod nazwą ALMECO której celem ma być dystrybucja samochodów Szwedzkiego producenta samochodów marki  SAAB. 

1 maxSaab w sercu miasta W samym centrum Warszawy, przy Rondzie Jazdy Polskiej, u zbiegu jej głównych szlaków komunikacyjnych, mieści się wyjątkowy salon wystawowy. Miejsce magiczne – kameralna enklawa motoryzacji z ekspozycją współczesnej skandynawskiej sztuki użytkowej. Wszak samochody Saab wymagają specjalnego otoczenia!

Polska firma ze 100 % polskim kapitałem jako przedstawicielstwo i wyłączny dystrybutor  zagranicznej marki samochodów to nawet w tamtym  czasie nie częste   zjawisko na polskim rynku motoryzacyjnym. Dzisiaj nie istnieje żadna, bez obcego kapitału. Producenci samochodów konsekwentnie dążyli do przejmowania  całości lub kontroli większościowej, nad takimi firmami. Po 12 latach tak też stało się z ALMEKO http://www.motofakty.pl/artykul/gm-poland-przejmuje-importera-saaba.html
Viggen Auto - Autoryzowany Dealer Jeep Lancia Autoryzowany Serwis Chrysler Saab
Zarządzanie grupą motoryzacyjną i rola niezależnego dystrybutora prestiżowej marki SAAB  daje mu wiele satysfakcji zawodowych. Staje się osobą bardzo znaną w Kręgach branży motoryzacyjnej i nie tylko. Lata 2000 i dalsze utrwalają jego pozycję na którą zapracował sobie prowadząc w swojej grupie firm współpracę z takimi Markami  jak  Daihatsu Chrysler  Dodge Jeep Lancia KIA SSANGYONG / Mazda  no i oczywiście SAAB.