Marek Oldakowski (1939-2012) pisarz, publicysta, dziennikarz sportowy

wpis w: Znani i zasluzeni | 0

 

MAREK OLDAKOWSKI (1936 – 2012)

Marek Ołdakowski (ur. 26 lipca 1936, zm. 22 stycznia 2012) – polski pisarz, publicysta i dziennikarz, specjalizujący się w problematyce społecznej i sportowej.

Pracował m.in. dla tygodnika Piłka Nożna i Przeglądu Sportowego. Jest autorem kilku powieści (Bez makijażu, Blesso, Adonis i inni, Obok, Kuratela, Wysypisko, We mgle), a także współautorem książek reporterskich.

 

 

 

 

22 stycznia zmarł Marek Ołdakowski – autor powieści, wieloletni dziennikarz, publicysta, współautor reportaży. Prywatnie mąż Redaktor Naczelnej Wydawnictwa Telbit.

Wiele prac dziennikarskich i literackich poświęcił swojej wielkiej sportowej pasji do piłki nożnej i zapasów. Przez trzydzieści lat pracował jako dziennikarz m.in. dla tygodnika „Piłka Nożna” i „Przeglądu Sportowego”. Jest też autorem książki Sporty walki oraz dwóch tomów obszernie dokumentujących piłkarskie rozgrywki Mistrzostw Europy: Droga do Euro 2000, Tytuł dla Francji. Tematyka sportowa jest obecna także w jego powieści Gra bez piłki, opowiadającej o środowisku piłkarskim nie tylko w kontekście zawodowych wzlotów i upadków, ale także miłosnych i życiowych rozterek.

Specjalizował się również w problematyce społecznej, zwłaszcza dotyczącej trudnej młodzieży. Zanim został  dziennikarzem – piszącym także dla młodych – przez kilka lat był wychowawcą w domu poprawczym. Doświadczenie w pracy z nieletnimi przestępcami wyczuliło go na kwestie moralne i wychowawcze, co oddają jego powieści obyczajowe oraz kryminalne: Bez makijażu, Obok, Kuratela, Wysypisko, We mgle. Choć osadzone w realiach lat 60. i 70. ubiegłego wieku, fabuły Marka Ołdakowskiego uderzają uniwersalnym przesłaniem i autentycznym portretem ludzkich relacji, dążeń i wyborów.   

Marek Ołdakowski spocznie w rodzinnym grobie na warszawskich Powązkach. Nabożeństwo żałobne odbędzie się 27 stycznia (w piątek) o godz. 10 w kościele św. Karola Boromeusza (ul. Powązkowska 14).

(Wydawnictwo TELBIT) informacja